23948sdkhjf

Paulig rekryterar ny chef för digitala utvecklingen

Benjamin von Nandelstadh blir ny IT-chef på Paulig, där bland annat varumärket Santa Maria ingår, för att leda den digitala utvecklingen.

Livsmedelskoncernen Paulig, med varumärken som Santa Maria, Paulig, Risenta, Poco Loco, Zanuy och Conimex, har rekryterat en ny IT-chef, Benjamin von Nandelstadh. Han kommer närmast från en roll som chef för affärs- och teknikutveckling på Kesko Corporation, som han arbetat inom i 15 år.

– Jag ser verkligen fram emot att börja som CIO på Paulig och att få bidra till företagets starka arv och fortsatta tillväxtresa tillsammans med teamet, kommenterar Benjamin von Nandelstadh i ett pressmeddelande.

Han kommer att rapportera till Pauligs finanschef Juha Väre,

– Vi är glada över att välkomna Benjamin till teamet. Hans strategiska tänkande, internationella erfarenhet och djupa förståelse för affärsutveckling kommer att vara avgörande för att driva vår digitala transformation framåt. Som CIO kommer han att leda Pauligs IT och digitalisering, en viktig möjliggörare för vår tillväxtstrategi, kommenterar Juha Väre.

Artikeln är en del av vårt tema om På nytt jobb.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.095